Egy hete jött ki az iPhone Dev Team PwnageTool-jának 2.0-ás verziója. A program képes függetleníteni, aktiválni, és „jailbreak”-elni (vagyis 3rd party programok futtatására alkalmassá tenni) az első generációs iPhone-okat, valamint ugyanezt a függetlenítésen kívül véghezvinni a 3G-ssel. Csak elsőre látszik ilyesztőnek a procedúra, valójában annyiról szól az egész, hogy szedetünk az iTunes-szal egy frissítést (2.0-ás firmware-t, ami egy ipsw fájl), azt meg két bootloader fájlt beadagolunk a PwnageTool-nak, ami szépen megtörti és megpeccseli a firmware-t. Ezt utána az iTunes-szal feltöltve a telefonra helyben, a telefonon indul el egy program (bootNeuer), ami a töréshez szükséges dolgokat elvégzi, majd kész is a friss ropogós 2.0-nk. :)
Változások
A naptár végre színes, de sajnos a színeket nem veszi át a desktopról (ami nagy kár, mert én a színekkel kódolom le magamnak az esemény típusát); a Maps helymeghatározója megújult animációval köszönt és el lehet forgatni a számológépet. MobileMe előfizetés nélkül kb. ennyi.
UPDATE: Jelentős fejlesztéseken esett át a Safari plugin-kezelése: a weboldalakba ágyazott YouTube videók nem csak egy plugin jellel vannak már jelölve, hanem látszik a videó egy képkockája egy szép play gombbal és egy YouTube logóval együtt. Rányomva persze a YouTube player veszi át a videót, viszont nem kerülünk át a YouTube programba, a videót ott bezárva folytathatjuk a böngészést ott, ahol abbahagytuk. Kényelmes. Ugyanezt megcsinálták a beágyazott QuickTime videókra is, ahol még egy QT-logó animációt is láthatunk, ami eddig szerintem nem volt.
AppStore
Ami sokkal fontosabb, hogy végre lehet programokat telepíteni a telefonra hivatalosan is, ami gyakorlatilag felér egy rabszolga-felszabadítással – végre ki is lehet használni azt a rengeteg potenciált, ami a készülék hardware-ében rejlik. Szerencsére nem kellett csalódnom a kínálatban, az eddig leginkább hiányzó programok közül a legtöbb már elérhető iPhone-ra, valamint mindegyik megpróbálja belecsempészni a felhasznáói élménybe a maga kis innovációját, ellentétben a vért izzadva összekovácsolt, éppenhogycsak működő 3rd party stuffokkal, amik eddig voltak.
Az új programok szépek, okosak, viszonylag könnyen használhatóak (erről majd még megejtek valamikor egy elemzést azt hiszem). Ami viszont a legjobban tetszik bennük: az áruk. Vagy ötödük ingyenes, és a legtöbb 10 dolcsi alatt van, amire igazán nem lehet azt mondani, hogy drága lenne. Még én is úgy döntöttem, hogy nem várom ki, amíg megjelenik warez-ban, hanem megveszem a Things Touch-ot és a StarMap-et. Filózok még a SplashID-n és a Sketches-en is, de ezeket szeretném előtte látni is. Hátrány, hogy nincs demó verzió – vagy tetszik a screenshotok alapján és megveszed, vagy nem…
Ha már az új programoknál tartunk, érdemes megemlíteni, hogy egyrészt még nincs Installer, csak Cydia, ami inkább a fejlesztők eszközének tűnik számomra (gyakorlatilag egy minimál GUI egy apt-nek), másrészt az 1.1.4-en elzakatoló programok majdnem egyikse sem működik 2.0-án. Ezek vagy meg fognak jelenni előbb-utóbb az AppStore-ban, vagy ennyi volt nekik.
Stabilitás
A programok még nem olyan atomstabilak, mint amilyennek kéne lenniük, mindkét program, amit meg is vettem fagyott már olyat is, hogy újraindult tőle a gép. A Twitterific meg pl. egyáltalán el sem hajlandó indulni a bal kezes üzemmód bekapcsolása után…
Szótár, idomítás
Nem megy. Átvariálták a dolgokat, nincs, és valószínűleg nem is lesz hozzá fordító, úgyhogy a magyar billentyűzet szótáram 1.1.4 felett nem fog működni. Várjuk ki az Augusztus végét, majd adnak a T-Mobilos telefonhoz rendes magyar szótárat! :)
Az angol szótárat kikapcsolni ugye nem lehet menüből, a jelenleg általam ismert egyetlen megoldás rá, hogy átnevezzük a
/System/Library/TextInput/TextInput_en.bundle
fájlt valami más nevűre.
Magyar telefonszám-formátum felismerést viszont sikerült kovácsolni: ezt a fájlt töltsétek le, és másoljátok be ide:
/System/Library/Frameworks/UIKit.framework/PhoneFormats/UIPhoneFormats.plist
Ezeken kívül van még egy Mordon-féle magyar billentyűzet hack, ami nekem nagyon tetszik, segítségével lesz rendes ő és ű betűnk, valamint nem a sor végén kullognak a magyar ékezetes magánhangzók, hanem rögtön a hosszan nyomott magánhangzó mellett.
Stephen Colbertné
StarMap engem is érdekel, tényleg olyan klassz, mint a demóban?
GK
Sokat még nem volt alkalmam használni, kicsit lassan scrolloz (ami látszik a demóban is), de amúgy igen, úgy tűnik, megéri a pénzét.
Mordon
„Ezek vagy meg fognak jelenni előbb-utóbb az AppStore-ban, vagy ennyi volt nekik.”
A kis utility-k kezdenek megjelenni Cydián is, de pár nap és kint az Installer 4.0, elég sok eddig fejlesztő emberke jelentette már ki, hogy nem fog az App Store-ba fejleszteni, az SDK idióta megkötései miatt.
Úgyhogy az eddig megszokott programjainkat valószínű az Installer 4 alatt fogjuk viszontlátni.
GK
Ez jó hír :)
tilc
Szia!
Te próbáltad már a Quake1-et meg Mac-Man-t? Cydiából raktam fel, elég jók. Te miket javasolsz még onnan felrakásra? Persze most nem játékra gondolok, csak úgy globál.
Üdv,
tilc
GK
@tilc: Én onnan még semmit sem raktam fel. (Najó, az OpenSSH-t, a top-ot és a Midnight Commandert igen, de ezek parancssori dolgok, ha nem ismered őket, nem is lesz rájuk szükséged.)
Ben
„Az új programok szépek, okosak, viszonylag könnyen használhatóak”..es nagyreszuk fizetos. Tenyleg ennyire orulni kell, hogy vegre mi is kolthetjuk a penzt az iTunes Store-ban? Ahogy latom, oriasi a lelkesedes a felhasznalok kozott, de oszinten szolva engem nem dob fel, hogy eljott az ido, mikor vegre lapatolhatom a penzt az Apple-nek azert, amit eddig (es ezutan is!!) ingyen el tudtam erni (mar most kint van rengeteg fizetos app tort verzioja, szerencsere).
GK
@Ben: Látom válaszoltál is magadnak, miután kidühöngted magad azon, hogy a „nem lehetséges megvenni a programokat” helyett immár a nihili „meg lehet venni a programokat, ha akarod” állapotba kerültünk. Ha nem akarod, nem veszed meg. Sőt, ahogy megválaszoltad magadnak, ha akarod, lewarezolod őket. Nem értem mi nem tetszik. (Amúgymeg 1000-1500 Ft a cuccok többsége, van több kamionnyi ingyenes, és 1 dolláros is. Ha arra is sajnálod a pénzt, akkor használj valami olcsóbb telefont.)
Ben
@GK: Eloszor is, nincs iPhone-om, igy az utolso mondat nem allja meg a helyet. Masodszor is, pedig: etem en amit mondasz, de sztem ez kozel sem olyan idilli.. Miert kell annyira orulni neki, hogy az eddig installer-bol telepitheto alkalmazasok nagyresze – most, hogy elerhetove valt egy szelesebbkoru platform a terjesztesre – fizetos lett? Rengeteg alkalmazas eddig is megvolt, csak most, hogy a keszitok latjak benne a penzt, inkabb az AppStore-ban kinaljak. Ugy latszik, ennek a legtobb felhasznalo nagyon orul..hat tenyleg, hurra, koltsek is csak a penzt, ha ez akkora orom. Csak a miert nem egyertelmu szamomra.
GK
@Ben: Ha fizetős egy program, az azt is jelenti, hogy van supportja és többé már nem hobby project, vagyis tovább lesz fejlesztve, több dolgot fog tudni, stb. Többé nincs olyan, hogy megunja a készítője, te meg beszoptad.
Azonkívül ami eddig ingyenes volt, az többnyire az AppStore-ban is az.
És mint említettem, ha az illegális sw használat hiányzik, akkor ott vannak a warez oldalak, le lehet szedni a fizetős cuccokat ingyen továbbra is, ha neked ez hiányzik.
Stephen Colbertné
Ben,
A programok sajnos nem fán teremnek, hanem programozók írják őket. Az App Store-ban nagyon olcsón meg lehet őket venni, a legdrágábbak kerülnek $9.99-be, van egy halom 3-4 USD-ért. Ebben az a jó, hogy a programozók rendesen meg lesznek fizetve, ha egy jó terméket készítenek, ezért rengeteg munkaórát rá tudnak szánni, és a programok színvonala magasabb lesz. Itt van például a Dizzy Bee, ami 2.99-be kerül, ennyit mindenki ki tud érte fizetni. és szerintem a legjobb iPhone játék.
http://phobos.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=284987824&mt=8
Ben
@Stephen Colbertné: nem vagyok 10 eves, tudom, hogyan mukodik a dolog. :) Az ellenerzeseim a korabban mar megfogalmazottak, tisztaban vagyok az AppStore fejlesztoi-oldalanak motivaciojaval.